Kas ir NHL

NHL jeb Nacionālā hokeja līga ir Ziemeļamerikas hokeja līga, kurā 30 komandas–23 no ASV un 7 no Kanādas–sacenšas par Stenlija Kausu. NHL tika dibināta 1917. gadā. Kopš tā laika vissekmīgākā komanda ir Monreālas “Canadiens”, kas ir izcīnījuši 24 stenlija kausus jeb ceturtdaļu no visiem izspēlētajiem kausiem. NHL ir populārākā hokeja līga pasaulē, un Stenlija Kausa izcīņu hokejā popularitātes ziņā aizēno tikai Olimpisko spēļu medaļu izspēle Ziemas Olimpiskajās spēlēs.

NHL ciešās pēdās seko arī Amerikas hokeja līga (AHL), kuras klubi bieži funkcionē kā treniņnometnes NHL spēlētājiem – t.s. “fārmklubi”. NHL ir skatītāju skaita ziņā apmeklētākā hokeja līga ar vislielākajām algām, visplašāko translāciju un visvairāk komandām. Jāmin arī, ka NHL ir vērā ņemama tradīcija.

NHL pirmsākumi

NHL radās, sākoties problēmām Nacionālajā hokeja asociācijā, kurā bija nepāra skaits komandu. Tā kā līgas noteikumi aizliedza izslēgt kādu komandu, bet Edijs Livingstons atteicās no līgas atsaukt sev piederošo Toronto Blueshirts, pārējās līgas komandas izvēlējās izveidot jaunu hokeja līgu bez Livingstona klātbūtnes. Līdz 1942. gada sezonai līgā spēlēja dažāds skaits komandu, taču šajā gadā tas nostabilizējās pie sešām komandām, kuras 25 turpmākos gadus bija NHL vienīgās komandas – Boston Bruins, Chicago Black Hawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers un Toronto Maple Leafs. Kopš tā laika komandu skaits ir nemitīgi audzis, un

NHL tagad

Kopš 1992. gada līgas seja ir diezgan daudz izmainījusies – pieplūduši spēlētāji no Austrumeiropas un Krievijas, kā arī citām Eiropas valstīm. Pašlaik NHL ir pasaules lielākā un pelnošākā hokeja līga, kurā spēlē sportisti no visas pasaules. Aptuveni puse no NHL spēlētājiem ir kanādieši, aptuveni ceturtdaļa – ASV iedzīvotāji, savukārt pārējie nāk no pārējās pasaules, galvenokārt no Krievijas, Somijas, Zviedrijas un Čehijas.

Tāpat kopš 1992. gada līgai ir nebeidzamas problēmas ar spēlētāju līgumiem, kas noveda pie bēdīgi slavenā NHL lokauta 2005-2006. gada sezonā, kad nenotika visa sezona. Daļa sezonas nenotika arī 2012-2013. gada sezonā. Tā pirmsākumi bija redzami jau 1994-1995. gada sezonā, kad līga gribēja ieviest algu griestus spēlētājiem, kas arī notika 2004. gadā, kad tika noteikts, ka spēlētāju algas var sastādīt 57% no visiem kluba izdevumiem. Šo daudzumu vēlāk pārmainīja uz 50%.

Latvieši NHL

Visi pratīs nosaukt galvenos Latvijas NHL spēlētājus, kas bija Sandis Ozoliņš, Artūrs Irbe, Pēteris Skudra, Kārlis Skrastiņš un Sergejs Žoltoks. Pašlaik no Latvijas NHL spēlē Ronalds Ķēniņš un Zemgus Girgensons, kas pārstāv respektīvi Vankūveras Canucks un Bufalo Sabres. Iespējams, ka drīzumā NHL redzēsim arī Kristeru Gudļevski, kas ir viens no perspektīvākajiem AHL vārtsargiem. Protams, vienīgais latviešu spēlētājs, kas izcīnījs Stenlija Kausu, ir Sandis Ozoliņš.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *