Slidošana

Pirmās liecības par slidošanu atrodamas jau arheoloģiskajos atradumos, kas datēti ar 3000. gadu p. m. ē. (Vikipēdija). Slidu asmeņus pievienoja holandieši apmēram 13.-14. gadsimtā. Starptautiskās daiļslidošanas sacensības aizsākās 1891. gada Eiropas čempionātā Hamburgā, bet 1896. gadā jau notika pirmais Pasaules čempionāts daiļslidošanā Sanktpēterburgā. 1908. gadā sacensības tika iekļautas Olimpisko spēļu kalendārā.

Slidošana

Kopš slidošanas pirmsākumiem ir pagājuši vairāki gadu simti, pat tūkstoši. Tādās valstīs kā Holande slidas bija neaizstājams pārvietošanās līdzeklis laikā, kad aizsala valsts bagātīgais kanālu tīkls, un to izmantoja visu kārtu pārstāvji. Citur slidošana bija prieks, ar kuru nodarbojās tikai sabiedrības krējums. Svētajā Romas impērijā tika rīkots karnevāls par godu slidotājiem. Francijas karalis Luijs XIV atveda slidošanu uz Parīzi, un daiļslidošanas fanu vidū vēlāk nonāca arī madāma Pompadūra un Napoleons.

Šodien slidošana ir viens no ziemas vaļaspriekiem visiem, kam vien pieejams slidošanas ekipējums. Izmantojot visvienkāršākās slidas gan vīriešiem, gan sievietēm, turpinot ar hokeja aprīkojumu un īpašu apģērbu ziemas spelgonim, ikviens var baudīt ziemīgo nodarbi ledus hallēs, atklātajās slidotavās un uz ezeriem, upēm un Rīgas jūras līcī, cik nu to atļauj mūsu salīdzinoši siltais klimats. Latvijas ledus halles piedāvā visu slidošanai nepieciešamo, ieskaitot slidas un hokeja nūjas, bet jāsaka, ka slidas ir samērā neliels ieguldījums sporta aprīkojuma iegādē. Tāpēc, ja esat sporta fans, slidošana ir viena no pirmajām lietām, kas var nodrošināt Jūsu ceļu uz nopietnākiem sporta veidiem.

Iedvesmojoties no Mērijas Meipsas-Dodžas „Sudraba slidām”, daudzi atklājuši slidošanas valdzinājumu pagājušajā gadsimtā. Mūsdienu bērniem piemērotāka var šķist slidošanas sacensību parāde TV ekrānos, kas saistās ar skaistu mūziku, tērpiem un fascinējošu izpildījumu. Arī uz pilsētas laukumiem, slidojot īpašā apģērbā, sajūta nenoliedzami var papildināt pasākuma veiksmi: mazās meitenes, iztēlojoties daiļslidotājas lomu, varbūt patiešām kādreiz uzstāsies arī rampu gaismās.

Informāciju par daiļslidošanas pasākumiem un iespējām attīstīt gan savas, gan bērnu prasmes, var meklēt Latvijas Slidošanas asociācijā, daiļslidošanas skolās dažādos sporta klubos, pie treneriem Sporta skolās, kā arī ledus hallēs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *